Ocena efektywności tłoczenia i jakości oleju uzyskanego z nasion lnu i konopi poddanych obróbce mikrofalowej (Evaluation of pressing efficiency and quality of the oil obtained from microwave treated linseed and hemp seeds)
Opis bibliograficzny
Szczegóły publikacji
Streszczenia
Przeprowadzono badania nad możliwością poprawy efektywności tłoczenia oleju poprzez zastosowanie obróbki mikrofalowej nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.) odmiany Luna oraz konopi siewnych (Cannabis sativa L.) odmiany Beniko. Badane nasiona nawilżano do wilgotności 6,5 i 8,5%, następnie ogrzewano mikrofalowo przez 3 i 7 min, po czym tłoczono z nich olej w prasie Sana marki Omega. Otrzymany olej oceniano pod względem zaawansowania zmian hydrolitycznych (LK, liczba kwasowa), zawartości pierwotnych produktów utlenienia (LN, liczba nadtlenkowa), stabilności oksydacyjnej w teście Rancimat oraz barwy. Wykazano, że 3-minutowe ogrzewanie mikrofalowe nasion lnu i konopi o wilgotności 8,5% wpłynęło na zwiększenie wydajności tłoczenia oleju w stosunku do próby kontrolnej odpowiednio o ok. 10,52 i 11,36%. Stwierdzono zwiększenie stabilności oksydacyjnej olejów z nasion poddanych obróbce mikrofalowej. Czas indukcji wzrastał stopniowo wraz z wydłużaniem czasu ogrzewania. Najlepszą stabilnością oksydacyjną (olej konopny 5,64 h, olej lniany 6,46 h) charakteryzował się olej otrzymany z nasion nawilżonych do 6,5% i ogrzewanych przez 7 min.
Linki zewnętrzne
Identyfikatory
Metryki
Eksport cytowania
Wsparcie dla menedżerów bibliografii:
Ta strona wspiera automatyczny import do Zotero, Mendeley i EndNote. Użytkownicy z zainstalowanym rozszerzeniem przeglądarki mogą zapisać tę publikację jednym kliknięciem - ikona pojawi się automatycznie w pasku narzędzi przeglądarki.
Informacje dodatkowe
Rekord utworzony: | 6 listopada 2023 15:10 |
---|---|
Ostatnia aktualizacja: | 28 czerwca 2024 08:23 |